SHPORA.net :: PDA

Login:
регистрация

Main
FAQ

гуманитарные науки
естественные науки
математические науки
технические науки
Search:
Title: | Body:

план маршалла




Ще одним приводом для розколу світу на два табори став конфлікт, що виник у зв'язку з «планом Маршалла».



5 червня 1947 р. державний секретар США Дж. Маршалл виступив з промовою у Гарвардському університеті з нагоди присвоєння йому ступеня доктора права. Він сформулював основні положення комплексу економічних та політичних заходів щодо здійснення реконструкції в Європі, що здобули назву «плану Маршалла». Отже, його мета - відродження справно функціонуючої економіки, що дозволила б створити такі політичні та соціальні умови, за яких могли б функціонувати інститути «вільного суспільства», а також залучення Західної Німеччини до Західного блоку й зменшення радянського впливу в Європі. Для цього потрібна додаткова допомога Західній Європі, що повинна здійснюватися крупномасштабно.



З 27 червня по 2 липня 1947 р. у Парижі відбулася нарада за участю Франції, Великобританії та СРСР. СРСР відмовився від участі у «плані Маршалла». Після цього він почав вимагати цього ж від своїх союзників. У ніч з 7 на 8 липня радянські посли у Белграді, Бухаресті, Варшаві, Празі, Софії, Парижі та Гельсінкі отримали вказівку: персонально передати керівникам ЦК компартій, що кожна країна має відмовитися від участі у Паризькій конференції. Усі східноєвропейські країни підтримали СРСР проблема виникла тільки з Чехословаччиною, яку все ж таки вдалося переконати під тиском СРСР



Великобританія та Франція запросили усі європейські країни взяти участь у конференції присвяченій розгляду американської пропозиції. Відмовилися усі держави, очолювані комуністичними урядами, та Фінляндія.



Відкинувши американський план, Радянський Союз втратив свою популярність серед населення європейських країн, тому що виявився супротивником стабілізації ситуації у цих країнах. Комуністи країн Західної Європи, відмовившись від «плану Маршалла» виглядали «ворогами» національних інтересів своїх країн, що дало поштовх антирадянській кампанії. Післяцього не могло йти й мови про їх перебування в урядах Західної Європи.



Фактично розкол Європи у відношенні до «плану Маршалла» став початком «холодної війни», розподілу світу на сфери впливу, протистояння СРСР та