SHPORA.net :: PDA

Login:
регистрация

Main
FAQ

гуманитарные науки
естественные науки
математические науки
технические науки
Search:
Title: | Body:

22. Поняття і структура політ системи




Різні політичні явища в суспільстві об'єднанні поняттям "політична система" суспільства. Призначення політичної системи – це забезпечення інтеграції, розробка та реалізація загальної мети суспільства. Політична система є центральною проблемою політології.



Політична система суспільства — цілісна, інтегрована сукупність відносин влади, суб'єктів політики, державних та недержавних соціальних інститутів, структур і відносин, покликаних виконувати політичні функції щодо захисту, гармонізації інтересів соціальних угруповань, спільнот, суспільних груп, забезпечувати стабільність і соціальний порядок у життєдіяльності суспільства.



Основними ознаками політичної системи є:



§ взаємозв'язок групи елементів;



§ утворення цими елементами певної цілісності;



§ внутрішня взаємодія всіх елементів;



§ прагнення до самозбереження, стабільності та динамізму;



§ здатність вступати у взаємовідносини з іншими системами.



2. Структура політичної системи



Структура політичної системи — сукупність владних інститутів, що пов'язані між собою і створюють стійку цілісність.



Структуру політичної системи становлять:



1. Політичні відносини.



2. Політична організація суспільства.



3. Засоби масової інформації.



4. Політичні принципи та норми.



5. Політична свідомість і культура.



Визначальним елементом політичної організації суспільства, її ядром є держава з усіма її складовими: законодавчою, виконавчою та судовою гілками влади, збройними силами. Взаємозв'язок між різними рівнями й гілками державної влади, між державою та громадянським суспільством здійснюють політичні партії — певні групи людей, яких єднають спільні цілі та інтереси. Поступово розширюється також впливовість трудових колективів на функціонування політичної організації суспільства. Трудові колективи створені для виконання виробничих завдань, але за певних умов вони можуть стати й політичними суб'єктами. Вирішальну роль у політичному житті суспільства відіграють громадські організації та рухи, які мають на меті вирішення політичних проблем, задоволення й захист потреб та інтересів своїх членів.

Засоби масової інформації(Мас-медіа) є активним і самостійним елементом політичної системи суспільства і в демократичних країнах відіграють роль четвертої влади. Засоби масової інформації — це розгалужена мережа установ, що займаються збиранням, обробкою та поширенням інформації.