SHPORA.net :: PDA

Login:
регистрация

Main
FAQ

гуманитарные науки
естественные науки
математические науки
технические науки
Search:
Title: | Body:

35. Парадокс Леонтьєва




Леонтьев шляхом декількох емпіричних тестів показав, що умови теорії Хекшера-Оліна на практиці не дотримуються. Він підрахував скільки потрібно капіталу і робочої сили, щоб зробити товари для експорту вартістю 1 млн. дол. і товари також вартістю 1 млн. дол., що прямо конкурують з імпортними товарами. Для кожної галузі промисловості він розрахував витрати капіталу і праці на одиницю товару, причому не обмежувався тільки готовою продукцією, такий як автомобілі, але і робив відповідні розрахунки для проміжної продукції.



Фактично він порівняв співвідношення капіталу і праці, необхідне для виробництва одиниці американського імпорту (K/L)im, зі співвідношенням капіталу і праці, необхідних для виробництва одиниці американського експорту (K/L)x.



Парадокс Леонтьева - теорія співвідношення факторів виробництва Хекшера-Оліна не підтверджується на практиці: трудонасиченні країни експортують капіталомістку продукцію, тоді як капиталонасиченні - трудомістку.



Пояснення парадокса:

Деякі аргументи, що приводилися проти парадокса Леонтьева:



• Необхідно поділяти робочу силу на кваліфіковану і некваліфіковану і розраховувати питомі витрати на виробництво експортних товарів кожної з груп окремо.



• США імпортують велика кількість сировини, видобуток якого вимагає великих витрат капіталу. Тому, якщо експортні товари вимагають великої кількості капіталомісткої сировини, це робить американський експорт капіталомістким.



• Тест Леонтьева не враховував факту існування американського імпортного тарифу, що створювався не в останню чергу для того, щоб захистити від іноземної конкуренції трудомісткі галузі американської промисловості, перешкоджаючи тим самим імпорту трудомістких товарів.



• Смаки і переваги американців традиційно спрямовані на капіталомістку технологічну продукцію, що вони і купують за рубежем, незважаючи на те, що країна і сама добре забезпечена капіталом.



• Реверс факторів виробництва: той самий товар може бути трудомістким у трудонадлишкової країні і капіталомістким у капиталонадлишкової країні, що може відбутися в умовах великої еластичності взаємозамінності факторів виробництва.