SHPORA.net :: PDA

Login:
регистрация

Main
FAQ

гуманитарные науки
естественные науки
математические науки
технические науки
Search:
Title: | Body:

27. Меркантилізм як спроба науково пояснити міжнародну торгівлю і як практична економічна політика.




Меркантилізм - напрямок економічної думки, розроблений європейськими вченими, що підкреслювали товарний характер виробництва.



Меркантилісти додержувалися статичного погляду на світ, що, з їхнього погляду, мав у своєму розпорядженні лише обмежену кількість багатства. Тому багатство однієї країни могло збільшитися тільки за рахунок зубожіння іншої. Оскільки ріст багатства можливий тільки за рахунок перерозподілу, кожної нації крім міцної економіки необхідна сильна державна машина, що включає армію, військовий і торговий флот, що могла б забезпечити перевагу над іншими країнами. Економічна система, у відповідності з поглядами меркантилістів, складається з трьох секторів: виробничий сектор, сільський сектор і іноземні колонії. Торговці розглядалися як найбільш важлива для успішного функціонування економічної системи група, а праця - як основний фактор виробництва.



З меркантилистских поглядів випливає, що економічна система функціонує в умовах неповної зайнятості, у результаті чого приплив додаткового золота з-за кордону зможе з'єднатися з зайвою робочою силою і збільшити виробництво. У противному випадку, якби передбачалася повна зайнятість, приплив золота з-за кордону означав би просто ріст інфляції і не знаходив би продуктивного використання.



Практична економічна політика, що була заснована на поглядах меркантилізму, привела до встановлення державного контролю за використанням і обміном дорогоцінних металів. Виниклі торгові монополії проіснували багато десятиліть.



Меркантилісти першими запропонували струнку теорію міжнародної торгівлі. Вони вважали, що багатство країн залежить від кількості золота і срібла, яким вони розташовують, і думали, що держава обов'язкова повинна: вивозити товарів більше, ніж увозити; регулювати зовнішню торгівлю для збільшення експорту і скорочення імпорту; заборонити чи строго обмежити вивіз сировини і дозволити безмитний імпорт сировини; заборонити всяку торгівлю колоній з іншими країнами, ніж метрополія.